Zabezpieczenie przed suszą

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Wersja z dnia 21:25, 7 maj 2016 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Niniejsza strona opisuje przygotowania mające na celu '''zabezpieczenie przed suszą''', czy w zasadzie '''zabezpieczenie przed skutkami suszy'''. Susza jest zjawi...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niniejsza strona opisuje przygotowania mające na celu zabezpieczenie przed suszą, czy w zasadzie zabezpieczenie przed skutkami suszy. Susza jest zjawiskiem trudnym do przewidzenia, a potencjalnie wywołującym duże skutki, zależnie od obszaru, na jakim wystąpi.

Ubezpieczenie

Rolnicy i inne osoby, których zarobek jest uzależniony od pogody, winny ubezpieczyć swoje uprawy od skutków suszy.

Krótkoterminowe skutki suszy

Krótkoterminowe skutki suszy obejmują w szczególności brak lub utrudnienia w dostawach wody. Przykładowo, można spodziewać się zakazów wykorzystywania wody do podlewania ogródków i trawników, oraz mycia samochodów. W szczególnych przypadkach, woda może w ogóle nie być dostępna.

W celu zabezpieczenia się przed tymi skutkami, konieczne jest posiadanie zapasu wody oraz własnego źródła wody (studnia, system do magazynowania wody deszczowej). Korzystne jest na przykład posiadanie dużego stawu na działce, z którego w razie potrzeby można czerpać wodę do podlewania.

Doskonałym zapasem wody nadającej się do celów gospodarczych (a w niektórych przypadkach -- także do picia) jest przydomowy basen.

Długoterminowe skutki suszy

Susza spowoduje zmniejszenie plonów, co może przełożyć się na wzrost cen żywności. Z tego względu korzystne jest posiadanie zapasu żywności, ale także produkcja jej we własnym zakresie.

Susza może mieć negatywny wpływ na wiele działów gospodarki, nie tylko związanych bezpośrednio z produkcją rolną i wytwarzaniem żywności. Osoby pracujące w takich zakładach powinny zwracać szczególną uwagę na zabezpieczenie finansowe.