Plan ewakuacji

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Wersja z dnia 14:19, 20 sty 2014 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Plan ewakuacji''' jest dokumentem opisującym wszelkie istotne aspekty ewakuacji. Przygotowanie dokumentu ma na celu przemyślenie tych aspektów z w...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Plan ewakuacji jest dokumentem opisującym wszelkie istotne aspekty ewakuacji.

Przygotowanie dokumentu ma na celu przemyślenie tych aspektów z wyprzedzeniem, zanim pojawi się konieczność opuszczenia miejsca zamieszkania. Pozwoli to na zidentyfikowanie utrudnień i zagrożeń w czasie ewakuacji, ale także ułatwi jej przeprowadzenie, zwłaszcza w sytuacji, gdy kilka osób będzie musiało uciekać na własną rękę.

Kopia planu powinna znajdować się w każdym pojeździe będącym w posiadaniu rodziny, oraz w miejscu zamieszkania. Korzystne jest także przechowywanie przynajmniej jego skróconej wersji w telefonie komórkowym lub zestawie do codziennego noszenia.

Cel ewakuacji

Dokument powinien zawierać jasne określenie celu lub celów ewakuacji.

Ze względów bezpieczeństwa (zagrożenie kradzieżą i dewastacją), lokalizacja tych celów nie powinna być podana w sposób zbyt dokładny. Można podać współrzędne/lokalizację znanego wszystkim domownikom miejsca, z którego dotarcie do celu ewakuacji jest łatwe w każdych warunkach (np. nocą, przy pokrywie śnieżnej).

Trasa ewakuacji

Najistotniejszym elementem planu ewakuacji jest dokładne zdefiniowanie trasy ewakuacji, czy raczej wszystkich alternatywnych tras ewakuacji.

Możliwe jest umieszczenie w planie mapy tras, albo ich precyzyjne opisanie (np. po 5-tym kilometrze skręć w lewo za kapliczką)

Punkty zborne

Plan powinien mieć określone miejsca zbiórek, w których spotkają się domownicy na drodze do celu ewakuacji. Należy spodziewać się, że decyzja o ucieczce zapadnie wtedy, gdy domownicy będą znajdować się w różnych miejscach (np. rodzice w pracy a dzieci w szkole).

W niektórych warunkach korzystne będzie określenie w planie ewakuacji szczegółowych procedur, np. kto z dorosłych domowników odbierze dzieci ze szkoły.

Łączność i kontakt

Plan ewakuacji powinien zawierać informacje o sposobach nawiązywania kontaktu między domownikami, jeśli będą oni zmuszeni do ewakuacji na własną rękę.

Przykładowo, można w nim określić, na którym kanale CB/PMR i w jakich godzinach należy podejmować próby łączności, oraz jakiego wywołania użyć.

Plan powinien również zawierać informacje o znakach/hasłach, którymi można oznaczyć dom/mieszkanie w razie konieczności przekazania domownikom informacji o tym, że się ewakuowali.

Przykładowy kształt i zastosowanie planu w praktyce

Przeanalizujmy przykładowy plan ewakuacji w razie konieczności ucieczki. Warunki początkowe: rodzina 2-osobowa, obie dorosłe osoby pracują w różnych miejscach. Jedna (X) dojeżdża do pracy samochodem, druga (Y) -- komunikacją miejską.

X podejmuje decyzję o ewakuacji. Na podstawie posiadanych informacji wybiera cel ewakuacji i optymalną trasę. Następnie przekazuje partnerowi za pomocą wiadomości SMS następujący komunikat: "uciekamy, cel 2., trasa A, spotkanie w punkcie 15.". Oznacza on konieczność ewakuacji do drugiego z celów, trasą A oraz oczekiwanie na spotkanie z partnerem w punkcie 15.

Plan przewiduje, że jeśli Y jest w pracy, udaje się pieszo lub komunikacją do domu, zabiera stamtąd samochód ucieczkowy oraz zestawy ucieczkowe. Równocześnie X udaje się drugim samochodem wraz z zestawem powrotnym bezpośrednio do punktu zbiórki.

X oraz Y realizują kolejne punkty planu i po trasie A udają się do punktu 15., w którym spotykają się. Wcześniej mogą nawiązać łączność wedle procedur określonych w planie.