Oświetlenie

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Wersja z dnia 16:31, 12 lip 2014 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Oświetlenie''' służy, jak sama nazwa wskazuje, do zapewnienia odpowiednich ilości światła do prowadzenia codziennych aktywności. Artykuł ten omawia sposoby n...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oświetlenie służy, jak sama nazwa wskazuje, do zapewnienia odpowiednich ilości światła do prowadzenia codziennych aktywności. Artykuł ten omawia sposoby na zapewnienie światła przydatne w trudniejszych czasach.

Możemy mówić o oświetleniu punktowym, lub oświetlaniu całych pomieszczeń.

Oświetlanie pomieszczeń

Oświetlenie światłem naturalnym (dziennym)

Zapewnienie w pomieszczeniu dostatecznej liczby i powierzchni okien będzie doskonałym źródłem światła. Światło dzienne doskonale nadaje się do prowadzenia wszelkiego rodzaju prac, także tych, wymagających szczególnej uwagi i pracy z drobnymi elementami.

W razie potrzeby, można światło kierować na konkretne miejsce (np. blat roboczy) z użyciem zwierciadeł lub innych powierzchni odbijających światło. W przypadku światła rozproszonego jest to trudniejsze.

Z punktu widzenia dostarczania światła dziennego, korzystne jest pomalowanie pokoju oraz wnęk okiennych w jasnym kolorze, np. na biało.

Do pomieszczeń nieposiadających okien można doprowadzać światło z użyciem świetlików dachowych lub świetlików rurowych.

Oświetlenie elektryczne

Sufitowe lampy lub inne tego typu źródła światła są wystarczające dla zapewnienia dużych ilości światła. Wymagają do działania energii elektrycznej.

W przypadku korzystania z własnego źródła prądu, korzystne jest stosowanie źródeł energooszczędnych, np. świetlówek kompaktowych i żarówek LED zamiast tradycyjnych żarówek.

Zwłaszcza źródła LED są korzystne, bowiem mogą korzystać z prądu stałego -- w przypadku instalacji dla żarówek halogenowych na napięciu 12V możliwe jest po prostu podłączenie akumulatora zamiast transformatora.

Świece

Ze względu na ilość dawanego światła, w sytuacjach awaryjnych świece powinny być używane raczej by dać minimalną ilość światła niezbędną np. do poruszania się do pomieszczeniu.

Lampy gazowe

Dostępne są lampy korzystające z LPG w butlach.

Lampy naftowe

Dają więcej światła, niż świece, jednakże nie nadają się do oświetlania całych pomieszczeń ze względu na duże zużycie nafty, która jest dość kosztowna nawet dziś.