Nóż

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Wersja z dnia 10:55, 27 wrz 2020 autorstwa 89.64.43.234 (dyskusja) (newart)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Można powiedzieć że nóż to absolutna podstawa, uniwersalne narzędzie w historii skautingu i survivalu. jaki nóż ze sobą zabrać ? Na rynku jest ich cała masa, od bardzo tanich scyzoryków za 10 zł na bazarze po duże noże z super stali na kilkaset złotych.

Bezpieczeństwo Sekcja dotyczy przede wszystkim noży składanych, ponieważ są dużo niebezpieczniejsze w użyciu.

nie obciążaj celowo głowni noży składanych w kierunku złożenia! Blokada chroni palce dłoni przed przypadkowym zamknięciem się noża podczas pracy, może jednak zawieść w przypadku świadomego nadużycia. Grozi to poważnym zranieniem! Pracując nożem pamiętaj aby zarówno czubek jak i krawędź tnąca były skierowane na zewnątrz twojego ciała oraz z dala od osób postronnych. Zapobiegnie to wypadkowi w sytuacji zerwania lub ześlizgnięcia się ostrza z ciętego materiału. Wycierając głownię noża, rób to zawsze od strony nienaostrzonej, gdyż materiał szmatki może ulec przecięciu a dłoń zostanie poważnie zraniona. W przypadku głowni obosiecznych należy zachować szczególną ostrożność. Nóż to narzędzie przeznaczone przede wszystkim do cięcia. Używanie noża do podważania, jako łomu, tudzież jako otwieracza do puszek grozi jego nieodwracalnym uszkodzeniem nie objętym rękojmią ani gwarancją producenta. Nie rozkręcaj samodzielnie noża składanego! Niektóre noże wymagają bardzo precyzyjnego spasowania układu głownia-blokada, w związku z czym niedokładne złożenie mechanizmu blokującego w warunkach domowych skutkować może niebezpieczeństwem niekontrolowanego zamknięcia się noża podczas pracy. Ponadto większość producentów zastrzega, iż samodzielne rozkręcenie noża będzie traktowane jako nieautoryzowana naprawa, co jest równoznaczne z utratą gwarancji. Do rzucania najlepiej używać tylko przeznaczonych do tego modeli noży. Rzucanie innymi nożami, a zwłaszcza nożami składanymi, może doprowadzić do ich poważnego, zwykle nieodwracalnego uszkodzenia, nie objętego rękojmią ani gwarancją producenta. Staraj się nie doprowadzać do poważnego stępienia noża - zaoszczędzi to czasu i zmniejszy zużycie noża. Mocno stępiona lub wyszczerbiona krawędź tnąca wymaga znacznie więcej pracy i zebrania znacznie większej warstwy stali niż regularne podostrzanie noża. Unikaj krojenia na ceramicznym bądź stalowym podłożu, gdyż spowoduje to gwałtowny spadek ostrości, najczęściej nieadekwatny do pracy, jaką chcieliśmy wykonać. Długość Do przetrwania w terenach zurbanizowanych, zwykłych podróży autostopem wystarczy nam jakikolwiek nóż, tu najbardziej wygodnym okaże się scyzoryk, i zwykłe. Ważne jest żeby nie były zbyt duże, żeby nikt nas się nie wystraszył (do 15 cm) i nie były nieporęczne.

Jeśli wyjedziemy gdzieś znacznie dalej od ludzi, potrzebny będzie nam taki, który będzie w miarę solidny, żeby się nie zepsuł a najmniej oczekiwanym momencie. Myśliwskie i turystyczne mają około 10-13 cm. Jeśli wyjeżdżamy w teren z dala od cywilizacji, dobrze też by było, gdyby był na tyle duży by nadawał się do rąbania drewna, tak od 15 cm, ewentualnie można rozważyć zakup siekiery. Nie jest jednak tak poręczna jak np. maczeta mająca po 20 cm pozwalająca pozbywać się zarośli na drodze.

Wykonanie Jeśli chodzi zaś o samo wykonanie, mamy tylko dwie możliwości - pomiędzy stalą nierdzewną oraz węglową. Węglowe dłużej zachowują ostrość, natomiast nierdzewne są tańsze, wymaga jest jednak do nich ostrzałka.

W ofercie mamy też noże składane i ze stałą głowicą. Składane są przede wszystkim wygodniejsze w użyciu i dyskretniejsze, idealne dla skrytobójców, natomiast ze stałą głowicą są dużo bezpieczniejsze, odporniejsze na brud oraz wytrzymalsze - bo właśnie ten element składany jest najsłabszym punktem w modelach pierwszego typu i może się zdarzyć wypadek.

Pochwa Jeśli zdecydowaliśmy się na nóż z stałą głowicą, zapewne zastanawiamy się nad zakupem pochwy. Wybór materiału również jest niewielki, mamy do wyboru wytwory skórzane i różnorodne tworzyna z nylonu. Nylon ma tą zaletę że jest odporny na wilgoć w przeciwieństwie do naturalnej skóry, natomiast mają stosunkowo dużą podatność na przecięcie a także niewielka sztywność.

Linki zewnętrzne nóż z stalową głowicą DIY scyzoryk DIY (ang.)