Ewakuacja

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Wersja z dnia 20:22, 8 sie 2014 autorstwa Admin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ewakuacja do uprzednio przygotowanego celu ewakuacji (bug-out) jest jednym z dwóch podstawowych scenariuszy przetrwania trudnych chwil, fundamentem filozofii nowoczesnego survivalu. Drugim scenariuszem jest przetrwanie w miejscu aktualnego zamieszkania (bug-in).

Koncepcja ta sprowadza się do opuszczenia miejsca przebywania ze względu na nieprzewidziane okoliczności, które powodują, że pozostanie w danym miejscu jest niebezpieczne. Z dwóch scenariuszy przedstawionych powyżej, ewakuacja jest trudniejsza i wymaga szerzej zakrojonych przygotowań: określenia celu ewakuacji, przygotowania tam środków do przetrwania, określenia trasy ewakuacji oraz zapewnienia bezpieczeństwa na trasie.

W ostatnich latach, słuszność koncepcji ewakuacji w razie wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności została potwierdzona m.in. w 2001 w czasie ataku na WTC, w atakach bombowych na Bali w 2002 i 2005, w czasie ataków bombowego w Madrycie w 2004 i Londynie w 2005.

Wiele książek opublikowanych po 2000 r. popiera pomysł relokacji na stałe. Liczne strony internetowe, fora i blogi są miejscem toczących się dyskusji odnośnie przydatności konkretnych lokalizacji jako cel ewakuacji, a także ich przygotowania (ufortyfikowania, wyposażenia, stworzenia lokalnych grup wsparcia).

Cel ewakuacji[edytuj]

Osobny artykuł: cel ewakuacji

Najistotniejszym aspektem ewakuacji jest określenie celu, do którego ta ewakuacja nastąpi.

Cel ewakuacji powinien zaspokajać wszystkie potrzeby osób ewakuujących się:

Korzystne będzie także wyposażenie go w źródło energii elektrycznej, oraz podstawową infrastrukturę sanitarną (np. toaletę).

Jednocześnie cel ewakuacji powinien znajdować się w miejscu nieobjętym skutkami zdarzeń, które zmuszają do ucieczki z domu. Można zatem uznać, że powinien znajdować się w odległości minimum 20-30 km od miejsca zamieszkania.

Trasa ewakuacji[edytuj]

Osobny artykuł: trasa ewakuacji

Trasa ewakuacji to nic innego jak przygotowana zawczasu trasa pozwalająca na dotarcie do celu ewakuacji. Powinna zostać zaplanowana wcześniej, uwzględniając m.in. występowanie przeszkód terenowych takich jak rzeki czy nasypy kolejowe, oraz możliwość ominięcia utrudnień na drogach.

Zaleca się, by przygotować kilka alternatywnych tras ewakuacji.

Plany ewakuacji[edytuj]

Osobny artykuł: plan ewakuacji.

Istotnym elementem koncepcji ewakuacji jest plan (procedura) ewakuacji. W razie konieczności uciekania z miejsca zamieszkania znajdować się będziesz pod oddziaływaniem silnego stresu. Plan przygotowany zawczasu opisuje szereg istotnych zagadnień, m.in.:

  • wybór trasy do celu ewakuacji (wraz z alternatywami),
  • miejsca poboru wody,
  • przygotowane zapasy,

co pozwala na sprawniejsze przeprowadzenie ewakuacji.

Zestaw ucieczkowy i inny sprzęt[edytuj]

Osobny artykuł: zestaw ucieczkowy

Zestaw ucieczkowy (BOB, bug-out bag, torba ucieczkowa, zestaw ewakuacyjny, plecak ewakuacyjny) to zestaw przetrwania zawierający przedmioty do przetrwania poza domem co najmniej 72 godzin (3 doby). Zasadniczo wykorzystywany jest do zaspokojenia potrzeb właściciela w momencie, gdy musi on opuścić dom, ale niekoniecznie w sytuacji, gdy udaje się on do celu ewakuacji.

Sprzęt niezbędny w czasie ewakuacji powinien zostać dobrany do potrzeb właściciela zestawu i uwzględniać takie zagadnienia, jak m.in.:

  • czas niezbędny do dotarcia do celu ewakuacji,
  • możliwości czerpania wody pitnej na trasie,
  • zagrożenia możliwe do napotkania, itd.

Korzystanie z zestawu 72-godzinnego powinno być zarezerwowane na sytuacje ostateczne, tj. momenty, w których ucieczka do ustalonego zawczasu celu ewakuacji jest niemożliwa.

Pojazd ucieczkowy[edytuj]

Osobny artykuł: pojazd ucieczkowy

W ucieczce pomoże również odpowiednio przygotowany pojazd -- samochód terenowy, motocykl, ale także i rower. Jego zadaniem jest przyspieszenie poruszania się i przenoszenie większych ładunków.

Podobnie jak i zestaw ucieczkowy, tak pojazd do ewakuacji powinien być dostosowany do możliwości i potrzeb.