Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Wersja z dnia 14:28, 21 sie 2014 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe''' (określane skrótowo '''NiMH''' od angielskiego ''nickel metal hydride'') to jedne z najpopularniejszych typów przenośny...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe (określane skrótowo NiMH od angielskiego nickel metal hydride) to jedne z najpopularniejszych typów przenośnych (lekkich i niedużych) ładowalnych ogniw pozwalających na przechowywanie energii elektrycznej.

Akumulatory NiMH występują w rozmiarach najpopularniejszych baterii, czyli AA (R6), AAA (R3), D (R20), C (R14) i innych. Dzięki temu mogą stanowić alternatywę dla klasycznych baterii. Problemem jest jednak nieco niższe napięcie akumulatorka (nominalnie 1,2 V, przy 1,5 V dla baterii). Producenci elektroniki jednak sobie z tym radzą.

Wyparły praktycznie z rynku akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd) ze względu na brak obecności w nich toksycznego kadmu, oraz mniejszą odporność na efekt pamięci.

Akumulatory NiMH mają od dwóch do trzech razy większą pojemność niż odpowiadające im rozmiarem akumulatory NiCd, a także mają o wiele mniejszy efekt pamięci (jednak nadal wymagają procesu formowania). W akumulatorach tych istnieje za to tzw. efekt leniwej baterii powstaje on wskutek niecałkowitego rozładowania co powoduje nieznaczny spadek napięcia znamionowego, efekt ten można usunąć za pomocą ładowarki z funkcją rozładowania.

Akumulatory NiMH są droższe od akumulatorów NiCd. Charakteryzują się szybszym czasem samorozładowania i krótszą żywotnością.