Ziemianka - schron

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie koncepcji budowy ziemianki - schronu. Taka budowla ma za zadanie w czasach pokoju służyć do przechowywania płodów rolnych, żywności, ewentualnie jako magazyn. W razie czego może być wykorzystywana do ochrony m.in. przed promieniowaniem. Taką budowlę łatwo uzasadnić i wytłumaczyć sens jej istnienia, przyda się na co dzień, a będzie mogła też służyć w razie kryzysu.

Podstawowe założenia[edytuj]

Założenia dla niniejszego projektu są następujące:

  • ziemianka ma być możliwa do wzniesienia w oparciu o zgłoszenie zamiaru budowy (bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę), co ogranicza powierzchnię zabudowy do ok. 25 m²,
  • ma zapewniać możliwie niski koszt budowy,
  • ma być odporna na działanie promieniowania (zapewniać PF 1000),
  • ma zapewniać stałą temperaturę na cały rok.

Wymiary[edytuj]

Proponujemy jako podstawowy wymiar przyjąć szerokość ok. 2,5 metra, co pozwoli na łatwe przenoszenie obciążeń przez strop. Oznacza to jednak konieczność wykonania dość długiego budynku, co jednak ma z drugiej strony szereg zalet -- pozwala np. wyodrębnić szereg pomieszczeń w obrębie ziemianki, o różnych funkcjach i różnych temperaturach. Będzie to miało znaczenie w szczególności podczas przechowywania żywności.

Proponujemy wykonanie głównego pomieszczenia o wymiarach 2,5×6 metrów oraz przedsionka o wymiarach 2,5×2,5 metra, do którego prowadzić będzie wejście (klatka schodowa). Oba te pomieszczenia powinny znajdować się na planie litery L, przy czym wejście do przedsionka powinno znajdować się w ścianie prostopadłej do dłuższego wymiaru ziemianki.

Konstrukcja[edytuj]

Podłoga ziemianki w formie klepiska lub wylewki betonowej, wedle upodobania inwestora.

Ściany ziemianki z pustaków betonowych fundamentowych lub bloczków betonowych fundamentowych. Przy zakładanych wymiarach i wysokości ziemianki 210 cm, należy wznieść ok. 60 m² ścian, nie uwzględniając ewentualnych ścianek działowych wewnątrz ziemianki (1 dodatkowa ścianka to ok. 5 m²) oraz otworów na drzwi.

Ściana z bloczków[edytuj]

1 bloczek o wymiarach 38×24×14 cm kosztuje ok. 2,5-3 PLN. Do wymurowania 1 m² ściany potrzeba ok. 18 bloczków (nie uwzględniając zaprawy), co daje koszt rzędu 45-54 PLN.

Ściana z pustaków[edytuj]

1 pustak o wymiarach 49×24×30 kosztuje ok. 8 PLN. Do wymurowania 1 m² ściany potrzeba ok. 8,5 pustaka, co daje koszt rzędu 68 PLN. Na korzyść tego rozwiązania świadczy jednak szybkość wznoszenia takiej ściany z dużych elementów.

Ściana z żelbetu[edytuj]

Przyjmując 60 m² ścian o grubości ok. 25 cm, do wypełnienia ich betonem należałoby zakupić ok. 15 m³ betonu, albo ok. 0,25 m³ betonu na każdy 1 m² ściany. Oznacza to wydatek rzędu 50-70 PLN na 1 m² ściany, nie licząc zbrojenia.

Wyposażenie[edytuj]

Zapas żywności[edytuj]

Podstawową funkcją ziemianki-schronu jest oczywiście przechowywanie żywności, w szczególności owoców i warzyw, ale także innych produktów żywnościowych.

W ziemiance panuje niska temperatura, co sprzyja przechowywaniu warzyw i owoców, ale także dość duża wilgotność, co jest niekorzystne dla produktów takich, jak np. mąki, kasze, makaron. Oznacza to konieczność szczelnego pakowania tych sypkich produktów w taki sposób, by wilgoć nie miała szansy wniknąć do wnętrza opakowania. W przeciwnym wypadku należy spodziewać się szybkiego popsucia się tej żywności.

Półki i prycze[edytuj]

Proponujemy wykonanie wzdłuż obydwu ścian półek zajmujących całą ścianę, o głębokości ok. 60-70 cm. To pozwoli optymalnie wykorzystać szerokość pomieszczenia, pozostawiając nie mniej niż 80 cm na środku do przejścia.

Półki o tej szerokości można łatwo wykorzystać jako prycze, przy wyposażeniu ich w materace i pościel.

Półki powinny być wykonane z grubych desek, być może wzmacniane poprzecznymi deskami, a odstęp między nimi nie powinien przekraczać 30-40 cm. Istotne jest bowiem, by na półkach nie znajdowało się zbyt dużo przedmiotów, aby nie były zbyt mocno obciążone.

Proponujemy półki o szerokości 100 cm, z wyjątkiem półek przeznaczonych na prycze.

Źródło energii[edytuj]

Proponujemy wyposażenie ziemianki w baterię akumulatorów o możliwie dużej pojemności. Ich zadaniem będzie zaopatrzenie ziemianki w energię niezbędną m.in. do oświetlenia, napędu wentylatora, ale także do ładowania akumulatorków.

Akumulatory powinny być ładowane przez odnawialne źródło energii niewymagające do pracy żadnego paliwa, np. baterie słoneczne lub małą turbinę wiatrową

Oświetlenie[edytuj]

Oświetlenie wnętrza ziemianki jest kluczowe ze względu na brak otworów wpuszczających światło dzienne. Proponujemy wykorzystanie źródeł światła LED i świetlówek (kompaktowych lub tradycyjnych). 1 świetlówka o mocy 20 W może być przykładowo wykorzystywana do oświetlania głównej, dziennej części ziemianki, a mniejsze źródła LED mogą być używane np. w toalecie i nad pryczami (do spania).

Toaleta[edytuj]

W zależności od warunków miejscowych, proponujemy wykorzystanie:

  • klasycznej toalety, podłączonej do szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków (do spłukiwania można użyć wodę zużytą wcześniej do mycia),
  • toalety kompostującej (separującej, suchej), która nie wymaga spłukiwania,
  • dołu kloacznego (tzw. wychodka), o odpowiedniej pojemności, która wystarczy na przewidywany okres wykorzystania ziemianki.

Wentylacja[edytuj]

Kluczową sprawą dla zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających we wnętrzu ziemianki - schronu, jest ochrona jej wnętrza przed niekorzystnymi czynnikami: zagrożeniami biologicznymi, chemicznymi i cząstkami promieniotwórczymi (pyłem radioaktywnym).

W tym celu konieczne jest zapewnienie absolutnej szczelności wszelkich drzwi i innych otworów (np. włazu awaryjnego), a także niewielkiego nadciśnienia we wnętrzu, co pozwoli zminimalizować wpływ wszelkich nieszczelności.

Nadciśnienie osiągnąć należy za pomocą systemu wentylacyjnego, który będzie dostarczać odpowiednie ilości powietrza. Takie podejście pozwala zapewnić, że powietrze napływające do wnętrza ziemianki będzie mogło być w odpowiedni sposób przefiltrowane.

Ogrzewanie[edytuj]

Uważamy, że nie będzie potrzeby zapewniania źródła ciepła wyłącznie do ogrzewania, ponieważ ziemianka sama z siebie będzie dostatecznie dobrze zaizolowana od zimna, a kontakt z gruntem zapewni stałą temperaturę dodatnią.

Konieczne będzie natomiast wyposażenie ziemianki w źródło ciepła m.in. do przygotowywania posiłków lub podgrzewania wody, dla zwiększenia komfortu przebywania w jej wnętrzu.