SODIS

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SODIS to skrót od SOlar DISinfection, czyli metody dezynfekcji wody pitnej z użyciem promieni słonecznych.

Z użyciem tej metody możliwe jest uzdatnianie wody do picia pod względem mikrobiologicznym. Metoda ta pozwala na unieszkodliwienie wielu zanieczyszczeń biologicznych znajdujących się w wodzie (m.in. bakterie, wirusy oraz niektóre pasożyty). Metoda nie ma zauważalnego wpływu na zanieczyszczenia mechaniczne ani chemiczne. Nie może być zatem stosowana jako jedyny etap uzdatniania wody z nieznanego źródła do picia.

Procedura solarnej dezynfekcji wody (SODIS) (źródło)[edytuj]

  1. Butelkę PET (w ostateczności szklaną) o pojemności 1-3 litrów lub większą umyć i napełnić wodą do 3/4 pojemności.
  2. Potrząsać butelką energicznie przez co najmniej 20 sekund, w celu zwiększenia ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie.
  3. Dolać wody do pełna i szczelnie zamknąć butelkę.
  4. Umieścić butelkę w pełnym słońcu na co najmniej 6 godzin, jeśli to możliwe przed odbijającą powierzchnią (lustrem, wypolerowaną blachą, arkuszem koca termicznego).
  5. Po ostygnięciu woda jest zdezynfekowana i nadaje się do picia.

Zasada działania SODIS[edytuj]

Światło słoneczne, a szczególnie promienie ultrafioletowe, powodują powstawanie w wodzie wysoko reaktywnej postaci tlenu, która przyczynia się do zabicia mikroorganizmów. Samo promieniowanie UV-A uszkadza DNA bakterii, przez co w pewnym stopniu przeciwdziała ich rozmnażaniu się.

Dodatkowo, woda w butelce będzie się nagrzewać. Przy temperaturze powyżej 50°C tempo dezynfekcji sodis rośnie trzykrotnie.

Istotne informacje[edytuj]

Butelki PET wykorzystywane do dezynfekcji wody metodą SODIS muszą być umyte (wodą i płynem do mycia naczyń lub mydłem), pozbawione etykiet, ale przede wszystkim wykonane z przezroczystego plastiku. Niedopuszczalne jest wykorzystywanie butelek zielonych lub niebieskich, a najwyżej butelek lekko zielonkawych. Zabarwienie butelki pochłania promieniowanie słoneczne i znacząco pogarsza efektywność metody.

Nie należy wykorzystywać butelek zarysowanych, bo zarysowania powodują rozpraszanie promieni słonecznych i pogarszanie działania metody.

Butelki na słońcu powinny być umieszczone poziomo.

Więcej informacji[edytuj]