Latarka

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Latarka jest elektrycznym źródłem światła. Najczęściej do działania wykorzystuje żarówki, żarówki halogenowe lub diody LED, a źródłem energii są baterie lub wbudowane akumulatory, ładowane za pomocą korbki, panela fotowoltaicznego, lub w inny sposób.

Latarki LED[edytuj]

Najbardziej efektywnym źródłem światła dla latarek są diody LED. Posiadają one bardzo wysoką sprawność w porównaniu do żarówek, co oznacza, że znacznie większą część prądu zamieniają na światło. To sprawia, że latarki mniej się nagrzewają i mogą dłużej pracować na tym samym zapasie baterii.

Latarki na korbę[edytuj]

Ciekawym rozwiązaniem są latarki na korbkę, które nie wymagają baterii. Do ich działania wystarczy kilka lub kilkanaście minut kręcenia korbą.

Niektóre tego typu latarki posiadają przyłącze pozwalające ładować zewnętrzne urządzenia. Przykładem może być np. Freeplay Freecharge 12V z gniazdem zapalniczki, albo Freeplay Companion.

Warto mieć świadomość, że niektóre chińskie latarki "z prądnicą" mają w środku baterię, a "prądnica" jest głównie do ozdoby. Dyskusja na ten temat: https://groups.google.com/forum/?hl=pl#!topic/pl.misc.elektronika/cX_uqd85uqE