LPG

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

LPG to skrót od liquefied petroleum gas, co oznacza skroplony gaz ropopochodny. W praktyce jest to mieszanina propanu i butanu. Występuje na rynku także pod nazwą autogaz, oraz propan-butan.

Wykorzystywany jest jako alternatywne paliwo samochodowe (głównie dla samochodów z zapłonem iskrowym, zasilanych benzyną), ale także:

  • jako źródło energii do gotowania (dla kuchenek gazowych -- z dużych butli, a w przypadku kuchenek turystycznych -- z małych butli turystycznych i kartuszy),
  • do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej (najczęściej z dużych, przydomowych zbiorników o pojemności kilku tysięcy litrów),
  • do oświetlenia (lampy gazowe),
  • do lutowania i spawania, oraz innych prac z palnikami gazowymi (np. układanie papy).

Należy zaznaczyć, że LPG jest paliwem wytwarzamym głównie z ropy naftowej, a zatem nie jest niezależne od jej cen i ewentualnego zmniejszenia wydobycia.

LPG jako paliwo samochodowe[edytuj]

LPG jest tańszy, ponieważ w mniejszym stopniu obciążony jest podatkami. Jest to jednak paliwo uzyskiwane głównie z ropy naftowej, więc przestawienie samochodu na LPG nie chroni przed peak oil.

Posiadanie instalacji gazowej jest jednak korzystne ze względu na większy zasięg samochodu na jednym tankowaniu (benzyna + LPG).

Możliwe jest zamontowanie instalacji gazowej także do samochodu z silnikiem wysokoprężnym.

Propan i propan-butan do ogrzewania[edytuj]

Propan tankuje się do zbiorników naziemnych. LPG (tańsze) do zbiorników podziemnych, ze względu na to, że w czasie największych mrozów by nie odparował ze zbiornika.

Jest to jedno z najdroższych paliw do ogrzewania.

Posiadanie pełnego zbiornika na propan lub propan-butan może jednak być korzystne, jeśli używamy go także do gotowania. Wtedy przestawiamy ogrzewanie na inne źródła ciepła (np. kominek), a gaz pozostawiamy do gotowania, albo do zasilania agregatu.

LPG jako paliwo dla agregatów prądotwórczych[edytuj]

Na rynku dostępne są agregaty z silnikami o zapłonie iskrowym, zdolne spalać także propan-butan.