Awaryjne źródła prądu

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jako awaryjne źródła prądu określamy takie źródła energii elektrycznej, które mogą dostarczyć prądu w krótkim okresie, w sytuacjach awaryjnych. Takie źródła zapewnią samodzielność w sytuacji braku zasilania, ale nie zapewnią samowystarczalności. Po jakimś czasie bowiem skończy się paliwo/zapas prądu i przestaną działać.

Trwałym rozwiązaniem tego problemu będą alternatywne źródła prądu, w szczególności odnawialne źródła energii (np. turbiny wiatrowe, baterie słoneczne).

Agregaty prądotwórcze[edytuj]

Temat omówiony szczegółowo w artykule agregat prądotwórczy.

Agregat prądotwórczy składa się w dużym uproszczeniu z silnika spalinowego i prądnicy. Może wytwarzać energię tak długo, jak długo jest dostępny zapas paliwa, oraz oleju do smarowania silnika.

Oprócz prądu wytwarza też duże ilości ciepła, dlatego nadaje się jako awaryjne źródło ciepła do ogrzewania.

Samochody[edytuj]

Temat omówiony szczegółowo w artykule samochód.

Samochód wyposażony jest w instalację elektryczną. Może służyć jako awaryjne źródło prądu, a także jako agregat prądotwórczy małej mocy. Posiada bowiem silnik spalinowy i alternator lub prądnicę.

Oprócz tego, samochodowy akumulator również może zasilać różne urządzenia. Należy tylko mieć na uwadze, że nie można go rozładować poniżej poziomu umożliwiającego uruchomienie silnika.

Baterie[edytuj]

Temat omówiony szczegółowo w artykule baterie.

Ogniwa galwaniczne innego typu[edytuj]

Do wytworzenia prostego ogniwa galwanicznego potrzebne są elektrody cynkowa i miedziana, oraz kwaśny elektrolit. Wystarczy tak naprawdę umieścić dwie elektrody w cytrynie lub ziemniaku, by zasilić urządzenie o niedużym poborze prądu.

Domowy system zasilający[edytuj]

Przedstawiony poniżej układ ma za zadanie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd przez co najmniej kilkanaście tygodni w ilości niezbędnej do zasilenia wszystkich kluczowych systemów (pompy wodociągu, pompy centralnego ogrzewania).

Akumulatory[edytuj]

Sercem systemu są akumulatory o napięciu 12V. Optymalne będą akumulatory kwasowo-ołowiowe z elektrolitem pod postacią żelu (akumulatory żelowe) lub nasączonym wkładem z waty szklanej (AGM).

Zależnie od wybranej mocy, korzystne może być złożenie układu o napięciu 24 lub 48V.

Akumulatory mają za zadanie przechować energię elektryczną na możliwie długi czas. Zasilane będą z kilku źródeł.

Przetwornica DC/AC (inwerter)[edytuj]

Zadaniem tego urządzenia jest zamiana prądu stałego z akumulatorów na prąd zmienny, do zasilania typowych domowych urządzeń.

Przetwornice mniejszej mocy (rzędu do ok. 800 W) mogą korzystać z napięcia 12V. Przetwornice o większej mocy korzystają z prądu stałego o napięciu 24 lub 48V (z baterii akumulatorów), co umożliwia pobieranie z akumulatorów mniejszych prądów.

Baterie słoneczne i regulator ładowania[edytuj]

Podstawowym źródłem energii dla układu będą baterie słoneczne, podłączone za pośrednictwem regulatora ładowania.

Ładowarka akumulatorów[edytuj]

Aby akumulatory były stale naładowane, korzystne będzie wyposażenie układu w ładowarkę (prostownik).

Agregat prądotwórczy[edytuj]

Dodatkiem do układu może być agregat prądotwórczy, którego zadaniem jest wytwarzanie większych ilości energii w krótkim czasie (np. przez 1-2 godziny dziennie). Praca w takim reżmie możliwa jest przez kilka tygodni przy zużyciu niewielkich ilości energii.

Agregat ma też za zadanie doładowywanie akumulatorów (z użyciem ładowarki).