Awaria sieci elektroenergetycznej

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Awaria sieci elektroenergetycznej to stan, w którym dostawy energii elektrycznej za pośrednictwem sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej, zostały przerwane. Najczęściej wiąże się z uszkodzeniem samej sieci lub urządzeń jej towarzyszących (np. transformatorów). Często awaria dotyczy całości danego odcinka sieci, w niektórych przypadkach awarii ulega tylko jedna z trzech faz w sieci. Niekiedy awaria polega na znacznym spadku napięcia w sieci lub spadku częstotliwości prądu.

Rodzaje awarii sieci elektroenergetycznej[edytuj]

Wyróżniamy następujące rodzaje awarii sieci elektroenergetycznej:

  • blackout,
  • rolling blackout,
  • brownout.

Blackout[edytuj]

Blackout to awaria zasilania, w którym następuje całkowite przerwanie dostaw prądu.

Rolling blackout[edytuj]

Rolling blackout to rozprzestrzeniający się (jak kostki domina) blackout. W takim scenariuszu awarii ulegają kolejne źródła prądu lub kolejne odcinki sieci dystrybucyjnej. W przypadku awarii istotnego elementu sieci elektroenergetycznej, kolejne elementy będą przeciążane i będą się wyłączać, co stanowi definicję rolling blackoutu.

Przykładem takiej awarii była awaria polskiej sieci w czerwcu 2006 r.

Brownout[edytuj]

Brownout jest awarią zasilania, w której napięcie w sieci spada znacząco poniżej podstawowego poziomu (230/380V dla sieci niskiego napięcia). W niektórych krajach mamy do czynienia z permanentnym brownoutem, co jest skutkiem zbyt małej ilości źródeł energii elektrycznej w stosunku do zapotrzebowania na prąd.

Zapobieganie skutkom awarii sieci elektroenergetycznej[edytuj]

Zapobieganie samym awariom sieci elektroenergetycznej leży w gestii spółek zajmujących się dystrybucją i przesyłem energii elektrycznej. Odbiorcy mogą się jedynie próbować zabezpieczyć przed skutkami.

Kilka źródeł energii elektrycznej[edytuj]

Najlepszym sposobem zabezpieczenia przed skutkami awarii sieci elektroenergetycznej jest wyposażenie budynku w co najmniej dwa niezależne od siebie źródła energii elektrycznej. Duże i ważne obiekty, jak np. lotnisko Okęcie czy zakłady przemysłowe, często korzystają z więcej niż jednego przyłącza do sieci, ale to nie jest rozwiązanie.

Awaryjne źródła prądu[edytuj]

Temat omówiony szczegółowo w artykule awaryjne źródła prądu.

W mniejszej skali, część zapotrzebowania na energię są w stanie pokryć różnego rodzaju awaryjne źródła prądu.

UPS, czyli zasilacze awaryjne[edytuj]

UPS (ang. uninterruptible power supply) to zasilacze, które posiadają akumulator oraz inwerter, pozwalające na podtrzymanie zasilania w razie jego zaniku w sieci. Ograniczeniem jest ich krótki czas pracy, rzędu kilkunastu minut dla sprzętu komputerowego.

Agregaty prądotwórcze[edytuj]

Temat omówiony szczegółowo w artykule agregat prądotwórczy.

Agregaty prądotwórcze mogą zaopatrzyć budynek w energię elektryczną w dłuższym czasie, o ile będzie dla nich przygotowany zapas paliwa.

Alternatywne źródła energii (odnawialne)[edytuj]

Temat omówiony szczegółowo w artykule alternatywne źródła prądu.

Jednym ze sposobów na przynajmniej częściowe zabezpieczenie się przed skutkami braku zasilania, jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, których praca jest niezależna od sieci elektroenergetycznej.

Przykładowo, dobrym rozwiązaniem może być układ fotowoltaiczny (z bateriami słonecznymi) zdolny do pracy w układzie wyspowym, tj. bez synchronizacji z siecią.

Zmniejszenie zależności od energii elektrycznej[edytuj]

Dobrym rozwiązaniem jest również zmniejszenie stopnia uzależnienia od energii elektrycznej, by funkcjonowanie w warunkach jej braku było łatwiejsze.

W tym celu można między innymi:

  • wyposażyć budynek w źródło ciepła niewymagające do pracy energii elektrycznej, np. dodatkowy kominek z dystrybucją gorącego powietrza w salonie,
  • zamiast kuchenki elektrycznej zamontować kuchenkę gazową na gaz z butli (propan-butan),
  • wykorzystywać wentylację naturalną zamiast mechanicznej.