Atak zombie

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Atak zombie to bardzo popularny w popkulturze motyw, stanowiący niemal encyklopedyczną definicję totalnej apokalipsy, końca świata, jaki znamy.

Przez wiele osób scenariusz ten nie jest traktowany poważnie (bowiem w ich opinii nie ma czegoś takiego, jak zombie). Jednocześnie, jako dobrze znany przeciętnemu zjadaczowi chleba, warto go do pewnego stopnia wykorzystywać jako punkt odniesienia.

Epidemia zombie w pewnym zakresie może przypominać pandemię. Można też uznać, że jeśli ktoś jest gotów by przeżyć apokalipsę zombie, najpewniej przeżyje każdy inny, mniej poważny scenariusz kryzysowy.

Zombie[edytuj]

W dzisiejszym rozumieniu tego pojęcia, ukształtowanym przez wizerunek zombie zaprezentowany w filmie "Noc żywych trupów" (1968), zombie jest osobą martwą, powstającą z grobu (lub przyjmującą postać zombie wkrótce po śmierci), która stara się zaspokoić głód zjadając ludzkie mięso lub mózgi.

Z biologicznego punktu widzenia, może to oznaczać przejęcie kontroli nad organizmem człowieka przez drobnoustrój chorobotwórczy, który w znaczący sposób zmieni jego funkcjonowanie.

Zombie w przyrodzie[edytuj]

Przyroda zna kilka przypadków infekcji żywych organizmów przez inne.

Ophiocordyceps unilateralis infekujący mrówki[edytuj]

Grzyb Ophiocordyceps unilateralis jest pasożytem infekującym mrówki z gatunku Camponotus leonardi, zmieniając ich zachowanie aby umożliwić sobie rozsianie zarodników.

Grzyb do rozwoju wymaga odpowiedniej temperatury i wilgotności, a także odległości od gruntu. Grzyb rozrasta się w mrówce zainfekowanej przez zarodniki, jednocześnie zmieniając jej funkcjonowanie. Objęta infekcją mrówka opuszcza mrowisko, wchodzi na drzewo i po osiągnięciu odpowiedniej wysokości wbija się w liść a następnie obumiera. Grzyb wyrasta z ciała mrówki i rozsiewa zarodniki.

Najprawdopodobniej grzyb nie kotroluje mózgu ofiary, lecz mięśnie nóg i żuchwy mrówki.

Apocephalus borealis infekująca pszczoły, osy i trzmiele[edytuj]

Mucha Apocephalus borealis jest pasożytem składającym jaja w organizmach pszczół, os i trzmieli. Larwa rozwija się wewnątrz tułowia, a po tygodniu opuszcza ciało owada pomiędzy tułowiem a głową, by przepoczwarzyć się będąc przyczepioną do pszczoły z zewnątrz.

Zainfekowane pszczoły poruszają się wkoło, są zdezorientowane, nie mogą stać, przestają żerować w dzień i zaczynają w nocy i w niskich temperaturach. Wreszcie opuszczają ul, lecąc do światła.

Zombie jako model pandemii[edytuj]