Agregat prądotwórczy

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agregat prądotwórczy to urządzenie napędzane silnikiem spalinowym, wytwarzające energię elektryczną. Mniejsze urządzenia tego typu posiadają dwu- lub czterosuwowe silniki benzynowe (z zapłonem iskrowym), większe urządzenia zazwyczaj posiadają silniki na olej napędowy (wysokoprężne).

Agregaty wykorzystuje się jako podstawowe źródło zasilania w miejscach, które nie są podłączone do sieci elektroenergetycznej, np. podczas prac budowlanych. Ze względu na wyższy koszt eksploatacji agregatu, niż koszt zakupu energii elektrycznej, nie jest to opłacalne.

Agregaty używane są również jako awaryjne źródła energii elektrycznej wykorzystywane w momencie zaniku napięcia w sieci.

Wydajność agregatów[edytuj]

Przykładowy agregat prądotwórczy Honda EU20i posiada moc nominalną (elektryczną) 1,6 kVA a moc maksymalną 2,0 kVA. Przy pracy w trybie "eco" (zmniejszającym obroty do biegu jałowego w momencie odłączenia obciążenia) zużywa on ok. 0,6 l/h pracy.

W praktyce zabezpieczenie zapasu paliwa na ciągłą pracę agregatu przez kilka dni byłoby bardzo kosztowne. Z tego względu planując wykorzystanie go w sytuacjach awaryjnych, należałoby raczej uruchamiać agregat w momencie planowanego użycia urządzeń elektrycznych dużej mocy, a przez resztę czasu wykorzystywać energię zmagazynowaną w akumulatorach. Znaczna część agregatów posiada gniazdo 12V pozwalające na ładowanie akumulatorów.