Zapasy wody

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Wersja z dnia 14:18, 5 lut 2020 autorstwa 213.189.42.13 (dyskusja) (Naziemne zbiorniki)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zapasy wody to sposób na poradzenie sobie z krótkimi przerwami w zaopatrzeniu w wodę. Korzystne jest posiadanie w domu takiego zapasu, oraz własnego źródła wody.

Absolutnym minimum jest posiadanie zapasu wody w ilości 2 litrów dziennie na osobę. To minimalna ilość wody niezbędna do picia i przygotowywania posiłków. W dłuższym okresie, taka ilość może być niewystarczająca.

Znacznie lepiej jest posiadać zapas wody w ilości co najmniej 5 litrów na osobę na dzień, co pozwoli również na zachowanie minimum higieny (mycie ciała, zmywanie naczyń).

Przechowywanie zapasu wody

Woda wskutek długotrwałego przechowywania w szczelnym pojemniku się nie psuje. Może nieco zmienić smak, ale nie pojawią się w niej żadne nowe substancje, których wcześniej tam nie było (pomijając jakieś składniki plastiku, które mogą przeniknąć do wody). Wyjątkiem będzie rozwój w wodzie mikroorganizmów (np. glonów i bakterii), przed czym jednak powinno chronić napełnianie pojemników wodą chlorowaną, oraz przechowywanie ich w ciemnym miejscu.

Warto rozważyć zapewnienie możliwości ponownego uzdatnienia (w szczególności dezynfekcji) wody zaczerpniętej z takiego zapasu.

Naziemne zbiorniki

Na działce można zorganizować naziemny (powierzchniowy) zbiornik wody, pod postacią na przykład basenu kąpielowego, stawu lub oczka wodnego.

Woda z takiego zapasu może w niektórych przypadkach wymagać uzdatnienia, np. oczyszczenia i dezynfekcji. W przeciwnym wypadku będzie się nadawać jedynie do niektórych celów gospodarczych (np. do spłukiwania w toaletach).

Taki zapas wody nie jest chroniony np. przed skażeniem chemicznym albo opadem radioaktywnym.

Korzystne jest posiadanie takiego zapasu wody, który umożliwi np. podlewanie ogrodu.

Podziemne zbiorniki

Możliwe jest przechowywanie dużych ilości wody w podziemnych zbiornikach (np. starym szambie), albo zakopanych beczkach lub paletopojemnikach.

Duże przenośne zbiorniki

Do przechowywania wody nadają się wszelkiego rodzaju plastikowe kanistry i beczki, np. do kiszenia kapusty. Na rynku dostępnych jest sporo różnego rodzaju używanych pojemników, które wykorzystywane były wcześniej do transportu produktów spożywczych (np. zagęszczonych soków). Po wypłukaniu nadają się one doskonale do przechowywania zapasu wody.

Kanistry o pojemności do 60 litrów wyposażone są w uchwyt do przenoszenia. Większe zbiorniki (zwłaszcza beczki) należy przetaczać lub przewozić na wózkach.

Kanistry często mają konstrukcję zapewniającą możliwość ustawiania ich w stosy, co pozwala efektywnie zagospodarować dostępną przestrzeń.

Tworzywem wykorzystywanym do wytwarzania tego typu pojemników jest najczęściej HDPE, czyli polietylen wysokiej gęstości.

Butelki PET

Testowano przechowywanie wody w butelkach po napojach jak i po wodzie mineralnej(potrzebne źródło). Przechowywane były około roku, głęboko w ciemnej szafie. Nie zaobserwowano zmiany koloru, smaku ani zapachu wody. Nie odnotowano żadnych negatywnych skutków po wypiciu kilku butelek.

W przypadku przechowywania butelek wystawionych na światło (w domu, na widoku), woda w butelkach po wodzie stosunkowo szybko (około tygodnia) nabiera nieprzyjemnego smaku i zapachu(potrzebne źródło), lecz negatywnych skutków po spożyciu małych ilości również nie odnotowano (nie próbowano pić więcej niż 0,5l). Woda w butelkach po napojach w których składzie występują konserwanty, zachowuje świeży zapach i smak bardzo długo (nie przeprowadzono dokładnych testów w celu określenia czasu, przez jaki woda może być stosunkowo bezpiecznie przechowywana w taki sposób)(potrzebne źródło).

Gromadzenie deszczówki

Doraźne zapasy wody

W tym pojęciu mieszczą się wszystkie sposoby na przechowywanie wody w domu lub mieszkaniu, na krótki okres, np. na kilka-kilkanaście dni po ogłoszeniu planowanego wyłączenia wody.

W takich sytuacjach, wodą należy napełnić wszystkie dostępne pojemniki w domu, tj. w szczególności:

  • wannę (uwaga na szczelność korka!),
  • duże wiadra,
  • duże pojemniki w rodzaju koszy na bieliznę, kosza na śmieci (jeśli są ażurowe, można najpierw włożyć do środka worek na śmieci),
  • duże miski i garnki.

Można również napełnić wszystkie dostępne w domu, czyste butelki, termosy, itd.