Edytujesz Zapasy wody

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.
Aktualna wersja Twój tekst
Linia 6: Linia 6:
  
 
==Przechowywanie zapasu wody==
 
==Przechowywanie zapasu wody==
 
Woda wskutek długotrwałego przechowywania w szczelnym pojemniku się nie psuje. Może nieco zmienić smak, ale nie pojawią się w niej żadne nowe substancje, których wcześniej tam nie było (pomijając jakieś składniki plastiku, które mogą przeniknąć do wody). Wyjątkiem będzie rozwój w wodzie mikroorganizmów (np. glonów i bakterii), przed czym jednak powinno chronić napełnianie pojemników wodą chlorowaną, oraz przechowywanie ich w ciemnym miejscu.
 
 
Warto rozważyć zapewnienie możliwości ponownego [[uzdatnianie wody pitnej|uzdatnienia (w szczególności dezynfekcji) wody]] zaczerpniętej z takiego zapasu.
 
  
 
===Nadziemne zbiorniki===
 
===Nadziemne zbiorniki===
Linia 25: Linia 21:
 
Możliwe jest przechowywanie dużych ilości wody w podziemnych zbiornikach (np. starym szambie), albo zakopanych [[beczka]]ch lub [[paletopojemnik]]ach.
 
Możliwe jest przechowywanie dużych ilości wody w podziemnych zbiornikach (np. starym szambie), albo zakopanych [[beczka]]ch lub [[paletopojemnik]]ach.
  
===Duże przenośne zbiorniki===
+
===Butelki PET===
  
Do przechowywania wody nadają się wszelkiego rodzaju plastikowe kanistry i beczki, np. do kiszenia kapusty. Na rynku dostępnych jest sporo różnego rodzaju używanych pojemników, które wykorzystywane były wcześniej do transportu produktów spożywczych (np. zagęszczonych soków). Po wypłukaniu nadają się one doskonale do przechowywania zapasu wody.
+
Testowano przechowywanie wody w butelkach po napojach jak i po wodzie mineralnej. Przechowywane były około roku, głęboko w ciemnej szafie. Nie zaobserwowano zmiany koloru, smaku ani zapachu wody. Nie odnotowano żadnych negatywnych skutków po wypiciu kilku butelek.
  
Kanistry o pojemności do 60 litrów wyposażone są w uchwyt do przenoszenia. Większe zbiorniki (zwłaszcza beczki) należy przetaczać lub przewozić na wózkach.  
+
W przypadku przechowywania butelek wystawionych na światło (w domu, na widoku), woda w butelkach po wodzie stosunkowo szybko (około tygodnia) nabiera nieprzyjemnego smaku i zapachu, lecz negatywnych skutków po spożyciu małych ilości również nie odnotowano (nie próbowano pić więcej niż 0,5l). Woda w butelkach po napojach w których składzie występują konserwanty, zachowuje świeży zapach i smak bardzo długo (nie przeprowadzono dokładnych testów w celu określenia czasu, przez jaki woda może być stosunkowo bezpiecznie przechowywana w taki sposób).
  
Kanistry często mają konstrukcję zapewniającą możliwość ustawiania ich w stosy, co pozwala efektywnie zagospodarować dostępną przestrzeń.
+
===Większe zbiorniki===
 
 
Tworzywem wykorzystywanym do wytwarzania tego typu pojemników jest najczęściej HDPE, czyli polietylen wysokiej gęstości.
 
 
 
===Butelki PET===
 
 
 
Testowano przechowywanie wody w butelkach po napojach jak i po wodzie mineralnej{{fakt}}. Przechowywane były około roku, głęboko w ciemnej szafie. Nie zaobserwowano zmiany koloru, smaku ani zapachu wody. Nie odnotowano żadnych negatywnych skutków po wypiciu kilku butelek.
 
 
 
W przypadku przechowywania butelek wystawionych na światło (w domu, na widoku), woda w butelkach po wodzie stosunkowo szybko (około tygodnia) nabiera nieprzyjemnego smaku i zapachu{{fakt}}, lecz negatywnych skutków po spożyciu małych ilości również nie odnotowano (nie próbowano pić więcej niż 0,5l). Woda w butelkach po napojach w których składzie występują konserwanty, zachowuje świeży zapach i smak bardzo długo (nie przeprowadzono dokładnych testów w celu określenia czasu, przez jaki woda może być stosunkowo bezpiecznie przechowywana w taki sposób){{fakt}}.
 
  
 
===Gromadzenie deszczówki===
 
===Gromadzenie deszczówki===
 
==Doraźne zapasy wody==
 
 
W tym pojęciu mieszczą się wszystkie sposoby na przechowywanie wody w domu lub mieszkaniu, na krótki okres, np. na kilka-kilkanaście dni po ogłoszeniu planowanego wyłączenia wody.
 
 
W takich sytuacjach, wodą należy napełnić wszystkie dostępne pojemniki w domu, tj. w szczególności:
 
* wannę (uwaga na szczelność korka!),
 
* duże wiadra,
 
* duże pojemniki w rodzaju koszy na bieliznę, kosza na śmieci (jeśli są ażurowe, można najpierw włożyć do środka worek na śmieci),
 
* duże miski i garnki.
 
 
Można również napełnić wszystkie dostępne w domu, czyste butelki, termosy, itd.
 
 
 
[[Kategoria:Woda]]
 
[[Kategoria:Woda]]

Wkład na Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu jest udostępniany na licencji Creative Commons – za uznaniem autora, bez użycia komercyjnego, na tych samych zasadach (szczegóły w ENS:Prawa autorskie). Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej lub kompatybilnych. PROSZĘ NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablon użyty w tym artykule: