Zabezpieczenie przed suszą

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Wersja z dnia 12:47, 20 cze 2019 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (Ubezpieczenie)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niniejsza strona opisuje przygotowania mające na celu zabezpieczenie przed suszą, czy w zasadzie zabezpieczenie przed skutkami suszy. Susza jest zjawiskiem trudnym do przewidzenia, a potencjalnie wywołującym duże skutki, zależnie od obszaru, na jakim wystąpi.

Ubezpieczenie

Rolnicy i inne osoby, których zarobek jest uzależniony od pogody, powinny ubezpieczyć swoje uprawy od skutków suszy.

Krótkoterminowe skutki suszy

Brak wody

Krótkoterminowe skutki suszy obejmują w szczególności brak lub utrudnienia w dostawach wody. Przykładowo, można spodziewać się zakazów wykorzystywania wody do podlewania ogródków i trawników, oraz mycia samochodów. W szczególnych przypadkach, woda może w ogóle nie być dostępna.

W celu zabezpieczenia się przed tymi skutkami, konieczne jest posiadanie zapasu wody oraz własnego źródła wody (studnia, system do magazynowania wody deszczowej). Korzystne jest na przykład posiadanie dużego stawu na działce, z którego w razie potrzeby można czerpać wodę do podlewania.

Doskonałym zapasem wody nadającej się do celów gospodarczych (a w niektórych przypadkach -- także do picia) jest przydomowy basen.

Wyłączenia prądu

Niski poziom wód w rzekach może oznaczać problemy z chłodzeniem bloków energetycznych, a zatem produkcję mniejszych ilości energii elektrycznej, albo nawet wyłączenia całych bloków (patrz awaria zasilania).

Jednocześnie, susza zazwyczaj występuje jednocześnie z upałami, przez co zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną do zasilania klimatyzacji.

Więcej na temat przygotowań na brak prądu znajduje się w artykule Zapasy na brak prądu.

Długoterminowe skutki suszy

Susza spowoduje zmniejszenie plonów, co może przełożyć się na wzrost cen żywności. Z tego względu korzystne jest posiadanie zapasu żywności, ale także produkcja jej we własnym zakresie.

Susza może mieć negatywny wpływ na wiele działów gospodarki, nie tylko związanych bezpośrednio z produkcją rolną i wytwarzaniem żywności. Osoby pracujące w takich zakładach powinny zwracać szczególną uwagę na zabezpieczenie finansowe.