Turystyczna kuchenka benzynowa

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Wersja z dnia 12:41, 24 gru 2018 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (+kategoryzacja, +linki wewnętrzne, drobne merytoryczne)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Turystyczne kuchenki benzynowe pojawiły się w sprzedaży dużo wcześniej, niż kuchenki gazowe. Dziś również są produkowane, choć ich cena jest znacznie większa, niż kuchenek na kartusze gazowe. Służą do gotowania wody i posiłków w turystycce, ale także w sytuacjach awaryjnych.

Zasadniczo kuchenki tego typu mogą wykorzystywać przeróżne paliwa ciekłe, nie tylko benzynę, ale także naftę, benzynowe rozpuszczalniki, oraz alkohol (denaturat).

Prawdopodobnie pierwszą kuchenką tego typu była Primus No. 1 z 1892 r. Stąd potoczna nazwa takich kuchenek -- prymus.

Primus No. 1

Pierwsza kuchenka z palnikiem ciśnieniowym na paliwa ciekłe (naftę). Projekt palnika oparty był o wymyślony nieco wcześniej palnik lampy lutowniczej.

Jak na tamte czasy, uznawana była za bardzo niezawodną w codziennym użytkowaniu, także w niesprzyjających warunkach. Z tego względu wykorzystywana była m.in. podczas kilku ekspedycji na biegun północny i południowy, oraz podczas wypraw na Mt. Everest.

Budowa

Kuchenka Primus No 1. składa się z mosiężnego zbiornika paliwa, na którym montowany jest palnik. Nad palnikiem (na trzech stalowych nogach, stanowiących również podstawę dla całej kuchenki) umieszczany jest stalowy element, na którym ustawia się garnki.

Zasada działania

W zbiorniku mieści się ok. 1 litra paliwa, choć instrukcja zaleca napełnianie go tylko do 3/4 pojemności. Ta ilość paliwa powinna wystarczyć na 4 godziny działania kuchenki.

Aby uruchomić kuchenkę, należało na talerzyk pod palnikiem nalać niewielką ilość paliwa (instrukcja podawała, że chodzi o alkohol etylowy, jednak można wykorzystać również naftę z kuchenki). Jego spalenie powodowało nagrzanie palnika. Po jego nagrzaniu należało podnieść ciśnienie w zbiorniku paliwa z pomocą wbudowanej pompki. Nadciśnienie powodowało wypychanie paliwa ze zbiornika przez rurki do dyszy palnika. Specjalna konstrukcja palnika zapewnia odparowanie paliwa nim dotrze ono do dyszy.

Wcześniejsze kuchenki do działania wymagały jakiegoś knota, co powodowało powstawanie sadzy ze względu na niepełne spalanie paliwa.

Rekord-1

Rekord-1 to radziecka kopia kuchenki Primus No 1.

Optimus 8R "Hunter"

Kompaktowa kuchenka mieszcząca się w prostopadłościennym stalowym pudełku z zaokrąglonymi krawędziami. Mniejszy zbiornik paliwa, nie posiada pompki. Zasada działania jest identyczna, także i tutaj paliwo jest rozgrzewane w palniku, co powoduje jego odparowanie.

Prymus turystyczny

Prymus turystyczny to radziecka kopia kuchenki Optimus 8R "Hunter", różniąca się niewielkimi szczegółami (np. pokrętło do regulacji płomienia i gwinty na złączach).

Znana również jako breżniewka lub kostka.

Optimus "Hiker"

Rozwojowa wersja wspomnianej wyżej kuchenki, dostępna obecnie na rynku w cenie ok. 1 000 zł.

Dodatkowe informacje

Więcej informacji na temat kuchenek na ciekłe paliwa można znaleźć w tym wpisie na blogu i zamieszczonym w nim filmie.