Schemat postępowania w sytuacji kryzysowej

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Wersja z dnia 01:24, 5 gru 2018 autorstwa Admin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dla ułatwienia sobie i rodzinie podjęcia decyzji o ewentualnej ewakuacji lub innych działaniach, warto stworzyć rodzinny schemat postępowania w sytuacji kryzysowej.

Schemat może mieć postać poniższej tabeli, która zawiera przykłady zagrożeń oraz sposób postępowania w momencie, gdy zagrożenie się pojawia i gdy przybiera na sile.

Rodzaj zagrożenia Początek zagrożenia i postępowanie Ewidentny stan zagrożenia i postępowanie
Zamieszki, awantury uliczne na tle ekonomicznym, stan wyjątkowy. Zostajemy w domu, gromadzenie zapasów w miejscu pobytu. Kontrolne sprawdzenie punktu ewakuacji. Sprawdzenie środków łączności. Ewakuacja tylko w wypadku zamieszek z użyciem broni, – są ofiary, zamknięte szkoły , paraliż komunikacyjny, zdewastowane sklepy, podpalenia itd. W przeciwnym razie zostajemy w domu.
Skażenie chemiczne w mieście, wykolejenie pociągu z chlorem, pożar rafinerii. Ewakuacja od razu z najpotrzebniejszymi przedmiotami bez zabierania zapasów (żywności). Zabieramy: kosztowności, pieniądze dokumenty, odzież na właściwą porę roku. Sprawdzamy, czy ewakuacja jest możliwa i bezpieczna (TV, radio). Jeśli tak – ewakuacja jak w punkcie 2. Jeśli nie przygotowujemy dom na przeczekanie (uszczelnienia, filtry, gromadzimy wodę itd.). Czekamy aż ustąpi zagrożenie.
Wojna bloków militarnych do których należy nasz kraj lub krajów posiadających broń jądrową i inną broń masowego rażenia. Natychmiastowa ewakuacja jeśli to możliwe z zapasami żywności i maximum sprzętu, narzędzi do punktu ewakuacji poza miastem. Jak wcześniej, z tym, że bez "balastu" (w zależności od uznania). Ważne by jak najszybciej opuścić miasto. Nawet na piechotę w stronę azylu.

(aby stworzyć nową linijkę w tabeli skopiuj drugą i trzecią linijkę od końca w powyższym schemacie, a następnie wklej je w odpowiednim miejscu).