Edytujesz Przechowywanie wody

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.
Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
#REDIRECT [[Zapasy wody]]
+
'''Przechowywanie wody''' służy do zwiększenia jej zapasów na trudne czasy. Można przyjąć, że przechowywanie wody odbywać się będzie w dwóch horyzontach czasowych: długookresowym i krótkookresowym (doraźnym).
 +
 
 +
==Krótkookresowe (doraźne) przechowywanie wody==
 +
 
 +
W tym pojęciu mieszczą się wszystkie sposoby na przechowywanie wody w domu lub mieszkaniu, na krótki okres, np. na kilka-kilkanaście dni po ogłoszeniu planowanego wyłączenia wody.
 +
 
 +
W takich sytuacjach, wodą należy napełnić wszystkie dostępne pojemniki w domu, tj. w szczególności:
 +
* wannę (uwaga na szczelność korka!),
 +
* duże wiadra,
 +
* duże pojemniki w rodzaju koszy na bieliznę, kosza na śmieci (jeśli są ażurowe, można najpierw włożyć do środka worek na śmieci),
 +
* duże miski i garnki.
 +
 
 +
Można również napełnić wszystkie dostępne w domu, czyste butelki, termosy, itd.
 +
 
 +
==Długookresowe przechowywanie wody==
 +
 
 +
Pod tym pojęciem mieszczą się wszystkie metody przechowania metody w długiej perspektywie, np. kilku lat.
 +
 
 +
W tym celu wykorzystać można m.in.:
 +
* oczka wodne i stawy na działce,
 +
* podziemne szczelne zbiorniki po szambie,
 +
* duże, plastikowe baniaki o pojemności 5-50 litrów (mniejsze łatwiej przenosić i łatwiej z nich nalewać wodę),
 +
* butelki PET, wypłukane i ponownie napełnione wodą.
 +
 
 +
Woda wskutek długotrwałego przechowywania w szczelnym pojemniku się nie psuje. Może nieco zmienić smak, ale nie pojawią się w niej żadne nowe substancje, których wcześniej tam nie było (pomijając jakieś składniki plastiku, które mogą przeniknąć do wody). Wyjątkiem będzie rozwój w wodzie mikroorganizmów (np. glonów i bakterii), przed czym jednak powinno chronić napełnianie pojemników wodą chlorowaną, oraz przechowywanie ich w ciemnym miejscu.
 +
 
 +
[[Kategoria:Woda]]

Wkład na Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu jest udostępniany na licencji Creative Commons – za uznaniem autora, bez użycia komercyjnego, na tych samych zasadach (szczegóły w ENS:Prawa autorskie). Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej lub kompatybilnych. PROSZĘ NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)