Benzyna

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Benzyna jest ropopochodnym paliwem wykorzystywanym przede wszystkim do napędu pojazdów (w silnikach z zapłonem iskrowym), ale także jako paliwo dla:

Alternatywy dla benzyny

Alteratywą dla benzyny w sytuacjach kryzysowych mogą być różnego rodzaju alkohole, w szczególności alkohol etylowy i metanol. Użycie tych paliw w silnikach wymaga jednak zmiany składu mieszanki paliwowo-powietrznej i bez modyfikacji w silniku najpewniej nie będzie możliwe.

Silniki z zapłonem iskrowym mogą też być przerabiane do wykorzystania paliw gazowych: LPG - propanu-butanu i gazu ziemnego. W awaryjnych sytuacjach w czasach II Wojny Światowej powszechnie stosowano napęd na gaz generatorowy (tzw. gaz drzewny).

Przechowywanie benzyny

Brak jest rzetelnych polskich źródeł informacji na temat możliwości przechowywania benzyny silnikowej na długi okres jako zapasu na trudne czasy. Źródła amerykańskie zalecają dodawanie do tego paliwa stabilizatorów, w celu zmniejszenia tempa starzenia się benzyny.

W związku z powyższym, polecamy następującą procedurę przechowywania zapasu benzyny, która zapewni jej gotowość do użycia:

 1. kupujemy 12 kanistry na paliwo o wybranej pojemności (5-20 l),
 2. na każdym z nich malujemy markerem lub farbą liczbę od 1 do 12,
 3. w danym miesiącu napełniamy jeden kanister o określonym numerze (w lutym 2, w październiku 10 itd),
 4. po roku napełniania mamy gotowy zapas w ilości np. 12×5 = 60 l,
 5. co miesiąc jeden kanister przelewamy do baku i uzupełniamy świeżym paliwem.

Ze względów praktycznych (np. łatwości magazynowania paliwa, łatwości transportu do i ze stacji paliw) zalecamy kupować kanistry o pojemności nie większej, niż 20 litrów. Jeśli potrzebujesz zapas większy, niż 240 litrów (12×20), kup dwa lub trzy komplety kanistrów.

Przechowywanie większych ilości paliw we własnym zakresie jest niestety naruszeniem przepisów przeciwpożarowych.

Okres przydatności benzyny do użycia

Benzyna przechowywana w szczelnym zbiorniku (kanistrze) będzie nadawać się do użycia przez okres co najmniej 12 miesięcy[1]. Termin ten obowiązuje także w przypadku benzyn z dodatkiem etanolu w ilości nieprzekraczającej 10% (w tej chwili na rynku mamy domieszki ok. 5% etanolu[2]).

W przypadku, gdy kanister jest nieszczelny, będzie zdatna do użycia przez 6 miesięcy (w przypadku przechowywania w temperaturach nie przekraczających 20°C) lub 3 miesiące (w przypadku temperatur nie przekraczających 30°C).

Przechowywanie benzyny w baku pojazdu (maszyny)

BP podaje[1] poniższe wytyczne w zakresie przechowywania benzyny w nieużywanym pojeździe (maszynie):

 • okres przydatności benzyny przechowywanej w zbiorniku paliwa pojazdu/maszyny wynosi 1 miesiąc,
 • można ten okres przedłużyć dolewając 1/3 świeżego paliwa, co przywróci część odparowanych w tym okresie, lżejszych frakcji benzyny (ta metoda może jednak nie być wystarczająca w przypadku pojazdów wykorzystywanych tylko sporadycznie),
 • zbiornik paliwa powinien być przynajmniej w połowie pełny, aby paliwo nie pochłaniało wilgoci z powietrza,
 • dodawać do paliwa przeciwutleniacze, deaktywatory metali i inhibitory korozji, lub kupować paliwo już posiadające w składzie te domieszki (np. BP Ultimate),
 • wykorzystywać gorące świece zapłonowe w celu usuwania osadów z niedopalonego węgla.

Źródła

 1. 1,0 1,1 Fact Sheet, publikacja w serwisie bp.com, dostęp w dn. 20.06.2019 r.
 2. Nowe oznaczenia na stacjach, czyli ile biopaliwa w paliwie?, artykuł Krzysztofa Lisa opublikowany 03.07.2019 r. w serwisie drewnozamiastbenzyny.pl, dostęp w dn. 20.06.2019 r.