Baterie słoneczne

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Wersja z dnia 16:38, 10 sty 2019 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (+kategoryzacja)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Baterie słoneczne to połączone w całość układy składające się z kilku lub kilkunastu ogniw fotowoltaicznych. Mogą stanowić alternatywne lub awaryjne źródło energii elektrycznej.

Moc baterii słonecznych określa się jako moc szczytową (peak power) przy znormalizowanych warunkach promieniowania słonecznego (1000 W/m²), co odpowiada pełnemu nasłonecznieniu z bezchmurnego nieba przy padaniu promieni słonecznych niemal pod kątem prostym do powierzchni baterii (źródło). Oznacza to, że bateria słoneczna o mocy 100 Wp będzie wytwarzać 100 W energii elektrycznej tylko w takich warunkach, a nie przez cały dzień.

W zależności od planowanego napięcia projektowanego układu fotowoltaicznego (12V, 24V, 48V lub więcej) należy wybrać baterie o odpowiednim napięciu.

Baterie można łączyć ze sobą szeregowo w celu zwiększenia napięcia (2 baterie 12V spięte szeregowo można podłączyć do ładowania układu akumulatorów o napięciu 24V) lub równolegle, w celu zwiększenia wydajności (2 baterie 12V spięte równolegle, do tego samego akumulatora 12V).

Do budowy układu fotowoltaicznego konieczne, oprócz baterii słonecznej i akumulatora, konieczny jest też regulator ładowania. Jego zadaniem jest m.in. niedopuszczenie do przeładowania akumulatora oraz odłączanie baterii słonecznych w nocy (gdy przepływający przez nie prąd powodowałby rozładowanie akumulatora). Najczęściej za pośrednictwem regulatora ładowania oddawany jest również prąd dla odbiorników, wtedy regulator zabezpiecza również przed zbyt głębokim rozładowaniem i uszkodzeniem akumulatora. (źródło)