Awaria sieci elektroenergetycznej

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Awaria sieci elektroenergetycznej to stan, w którym dostawy energii elektrycznej za pośrednictwem sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej, zostały przerwane. Najczęściej wiąże się z uszkodzeniem samej sieci lub urządzeń jej towarzyszących (np. transformatorów). Często awaria dotyczy całości danego odcinka sieci, w niektórych przypadkach awarii ulega tylko jedna z trzech faz w sieci. Niekiedy awaria polega na znacznym spadku napięcia w sieci lub spadku częstotliwości prądu.

Wyróżniamy następujące rodzaje awarii sieci elektroenergetycznej:

  • blackout,
  • rolling blackout,
  • brownout.

Blackout

Blackout to awaria zasilania, w którym następuje całkowite przerwanie dostaw prądu.

Rolling blackout

Rolling blackout to rozprzestrzeniający się (jak kostki domina) blackout. W takim scenariuszu awarii ulegają kolejne źródła prądu lub kolejne odcinki sieci dystrybucyjnej. W przypadku awarii istotnego elementu sieci elektroenergetycznej, kolejne elementy będą przeciążane i będą się wyłączać, co stanowi definicję rolling blackoutu.

Przykładem takiej awarii była awaria polskiej sieci w czerwcu 2006 r.

Brownout

Brownout jest awarią zasilania, w której napięcie w sieci spada znacząco poniżej podstawowego poziomu (230/380V dla sieci niskiego napięcia). W niektórych krajach mamy do czynienia z permanentnym brownoutem, co jest skutkiem zbyt małej ilości źródeł energii elektrycznej w stosunku do zapotrzebowania na prąd.

Zapobieganie skutkom awarii sieci elektroenergetycznej

Zapobieganie samym awariom sieci elektroenergetycznej leży w gestii spółek zajmujących się dystrybucją i przesyłem energii elektrycznej. Odbiorcy mogą się jedynie próbować zabezpieczyć przed skutkami.

Kilka źródeł energii elektrycznej

Najlepszym sposobem zabezpieczenia przed skutkami awarii sieci elektroenergetycznej jest wyposażenie budynku w co najmniej dwa niezależne od siebie źródła energii elektrycznej. Duże i ważne obiekty, jak np. lotnisko Okęcie czy zakłady przemysłowe, często korzystają z więcej niż jednego przyłącza do sieci, ale to nie jest rozwiązanie.

UPS, czyli zasilacze awaryjne

UPS (ang. uninterruptible power supply) to zasilacze, które posiadają akumulator pozwalający na podtrzymanie zasilania w razie jego zaniku w sieci. Ograniczeniem jest ich krótki czas pracy, rzędu kilkunastu minut dla sprzętu komputerowego.

Agregaty prądotwórcze

Agregaty prądotwórcze mogą zaopatrzyć budynek w energię elektryczną w dłuższym czasie.