Survival

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Sztuka przetrwania (inaczej: survival, surwiwal) – rodzaj aktywności człowieka skierowanej na gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych.

As Charlie Sheen says, this artilce is “WINNING!”

Articles like this really grease the shafts of knlowedge.

Spis treści

[edytuj] Źródła i instytucjonalne formy sztuki przetrwania

W formie znanej jako "sposób przetrwania" survival istnieje od drugiej połowy XX wieku w związku z rozwojem szkoleń w okresie wojny w Korei. Duże straty wśród pilotów amerykańskich zestrzelonych nad terytorium wroga wymusiły przygotowywanie żołnierzy do przetrwania w nieprzyjaznych warunkach.

Mimo że powszechnie uważa się survival za dziedzinę militarną, korzenie sztuki przetrwania znajdują się w prehistorii, u tzw. "dzikich ludów" oraz w życiu codziennym wsi. Survival jest bliski skautingowi, woodcraftowi, harcerstwu. Survival z zamysłu ma być metodą przeciwdziałającą i korygującą naruszoną równowagę między naturą a cywilizacją.

[edytuj] Szkoły przetrwania

Szkoła przetrwania to zorganizowana forma survivalu, z podziałem na adeptów i instruktorów, w której celem dla grupy jest nabycie lub doskonalenie posiadanych umiejętności, w warunkach wcześniej zaplanowanych, z wykorzystaniem specyficznej "survivalowej metodologii". Pierwszą w Europie szkołę przetrwania założył Jacek Pałkiewicz w Bassano del Grappa. Ten rodzaj działalności jest naśladowany przez firmy turystyczne oraz zajmujące się teamworkingiem idące jednak zdecydowanie w stronę form rekreacyjno-integracyjnych, z pominięciem elementów kompetencyjnych. Tego rodzaju działania są dla uczestników zazwyczaj formą jednorazową i doraźną – w przeciwieństwie do zakładanego wieloletniego doskonalenia survivalowego.

Leanrnig a ton from these neat articles.

[edytuj] Obszary zainteresowania

Survival skupia się na zagadnieniach związanych z przetrwaniem osobniczym. W ramach działań przetrwaniowych można wyodrębnić te związane z ochroną (funkcjonowaniem) organizmu, a więc zapewnieniem:

  • ciepłota zewnętrzna powiązana ze znalezieniem (budową) schronienia oraz odzieżą,
  • znajomości rozpalania i utrzymywania ognia,
  • ciepłota wewnętrzna powiązana z pokarmem (dostarczaniem kalorii) oraz jego przyrządzaniem,

Elementy wiedzy i funkcjonowania survivalowego można znaleźć w szkoleniu oraz działalności służb i zawodów takich jak:

[edytuj] Bibliografia

[edytuj] Autorzy polscy

[edytuj] Autorzy zagraniczni

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia