Samochód

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Samochód to środek lokomocji wyposażony w co najmniej 4 koła, silnik (zazwyczaj silnik spalinowy). Wykorzystywany na co dzień do wielu różnych celów. Ten artykuł opisuje wykorzystanie samochodu z punktu widzenia nowoczesnego survivalu.

Samochód ucieczkowy (bug-out vehicle)[edytuj]

Samochód ucieczkowy to taki, który jest przygotowany do bezpiecznego dotarcia do celu ewakuacji (bug-out location, BOL), w razie gdyby taka ucieczka była konieczna.

Wielu entuzjastów filozofii nowoczesnego survivalu uważa, że idealnym pojazdem tego typu będzie samochód terenowy, zdolny do jazdy również poza utwardzonymi drogami, w każdym terenie.

W praktyce jednak, często dotarcie do celu ewakuacji jest łatwiejsze pieszo lub motocyklem, niż samochodem.

Celne sugestie na temat wyboru dobrego samochodu na takie sytuacje można znaleźć w artykule autorstwa Maczety Ockhama oraz w osobnym artykule.

Samochodowy zestaw survivalowy[edytuj]

Temat omówiony szczegółowo w artykule Zestaw samochodowy.

Zestaw samochodowy ma służyć temu, by pozwolić przetrwać nietypowe sytuacje, które mogą się pojawić w czasie jazdy samochodem. Przykładem takiej sytuacji może być utknięcie pojazdu w środku pustkowia w zaspie i konieczność oczekiwania kilkudziesięciu godzin na pomoc.

Zestaw powinien zawierać m.in.:

Więcej informacji na temat takiego zestawu znaleźć można w artykule na ten temat na blogu.

Paliwo samochodowe[edytuj]

Samochody w Polsce napędzane są zazwyczaj benzyną lub olejem napędowym. Niektóre samochody benzynowe wyposażone są w instalacje LPG (gaz ciekły propan-butan) lub rzadziej CNG (sprężony gaz ziemny). Na zachodzie można nabyć samochody z silnikami flex-fuel, które mogą spalać benzynę, etanol (alkohol), lub dowolną ich mieszankę.

Rzadziej spotyka się samochody z napędem elektrycznym lub hybrydowym (spalinowo-elektrycznym).

Zaleca się, aby w każdej sytuacji w samochodzie bak był napełniony co najmniej w 50%. Warto również posiadać w samochodzie niewielki zapas paliwa w kanistrze.

Alternatywne paliwa[edytuj]

Paliwami alternatywnymi dla ropopochodnych (benzyna, olej napędowy, LPG) są m.in.:

Więcej informacji na temat tego typu paliw, w szczególności ich produkcji i wykorzystania, znaleźć można w serwisie DrewnoZamiastBenzyny.pl

Samochód jako źródło prądu[edytuj]

W kryzysowej sytuacji, samochód z jego akumulatorem, silnikiem spalinowym i alternatorem może stanowić awaryjne źródło prądu.

W takich okolicznościach, samochodowa instalacja elektryczna umożliwia korzystanie z urządzeń pracujących na napięciu 12V. Należy jednak przy tym mieć na uwadze, że czym innym jest stabilizowane napięcie 12V do nowoczesnej elektroniki, a czym innym przybliżone "12V" w samochodzie, które tak naprawdę waha się w zakresie 11,8-13,5 V (zależnie od tego, czy akumulator jest naładowany czy nie, a także od pracy alternatora).

Domowe urządzenia elektryczne o niewielkiej mocy można zasilać za pośrednictwem przetwornicy 12/230V.