Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to instalacja, która pozwala unieszkodliwić i zagospodarować w obrębie działki zdecydowaną większość ścieków powstających w gospodarstwie domowym.

Z punktu widzenia przygotowania na trudne czasy, posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków ma znaczenie kluczowe dla higienicznego i komfortowego odprowadzania ścieków z domu.

Na co dzień posiadanie oczyszczalni na własnej działce pozwala znacząco zmniejszyć koszty utrzymania domu jednorodzinnego. Taki dom nie musi być przyłączony do kanalizacji, a wywóz ścieków (a w zasadzie tylko osadu z oczyszczalni) odbywa się znacznie rzadziej, niż w przypadku posiadania zbiornika bezodpływowego (szambo).

Oczyszczalnia przyczynia się także do zwiększenia ilości wody w obrębie działki, co pozwala na uniknięcie skutków suszy.

Alternatywą dla oczyszczalni ścieków może być toaleta kompostująca, która jednak nie załatwia problemu zagospodarowania szarej wody powstałej np. podczas prysznica czy mycia naczyń. Można również wykonać na działce wychodek, jednak korzystanie z niego jest dużo mniej komfortowe, niż z nowoczesnej toalety podłączonej do kanalizacji.