Broń czarnoprochowa

Z Encyklopedia Nowoczesnego Survivalu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Broń czarnoprochowa - rodzaj broni palnej w której wystrzelenie pocisku jest efektem eksplozji czarnego prochu. Potoczne tym pojęciem określana jest broń palna rozdzielnego ładowania, przystosowana do strzelania wyłącznie z użyciem prochu czarnego. Choć technicznie przestarzała, jest w stanie skutecznie służyć m.in. do polowań, sportu i rekreacji, czy samoobrony.

Niniejszy artykuł omawia rodzaje broni czarnoprochowej, jej zastosowania pod kątem survivalu i trudnych czasów, oraz stan prawny w jej zakresie na rok 2019.

Replika czarnoprochowego rewolweru kapiszonowego kalibru .44 firmy Pietta

Broń czarnoprochowa w survivalu[edytuj]

Broń palną rozdzielnego ładowania, przystosowaną do strzelania wyłącznie z użyciem prochu czarnego, wyprodukowaną przed 1885 r., amunicję do niej (proch, kapiszony, pociski) i oraz jej repliki można posiadać bez zezwolenia i rejestracji [1] co czyni z niej dość łatwo dostępne narzędzie do obrony siebie i rodziny.

Rodzaje broni czarnoprochowej[edytuj]

Pistolety czarnoprochowe[edytuj]

Temat omówiony szczegółowo w artykule pistolet czarnoprochowy.

Najprostszym rodzajem broni czarnoprochowej dostępnej na rynku są pistolety czarnoprochowe z zapłonem skałkowym lub kapiszonowym.

Specyficznym rodzajem pistoletów czarnoprochowych są tzw. derringery, czyli miniaturowe pistolety do skrytego przenoszenia.

Ceny nowych replik pistoletów czarnoprochowych zaczynają się od ok. 600 zł.

Rewolwery czarnoprochowe[edytuj]

Temat omówiony szczegółowo w artykule rewolwer czarnoprochowy.

Za najlepsze rozwiązanie spośród dostępnej na polskim rynku broni czarnoprochowej można uznać właśnie rewolwery (najłatwiej znaleźć repliki różnych modeli wyprodukowanych przez firmę Colt oraz Remington), ponieważ są wielostrzałowe, w przeciwieństwie do muszkietów i prymitywnych karabinów. Co więcej, niektóre rewolwery mają wymienne bębny, co pozwala znacząco przyspieszyć oddawanie kolejnych strzałów z rewolweru.

Popularne rewolwery czarnoprochowe występują w kalibrach .36 lub .44.

Ceny nowych replik rewolwerów czarnoprochowych zaczynaja się od ok. 1 000 zł.

Karabiny czarnoprochowe[edytuj]

Temat omówiony szczegółowo w artykule karabin czarnoprochowy.

Dostępne na polskim rynku są jedno- i dwulufowe karabiny czarnoprochowe o kalibrach sięgających nawet .58 cala. Cena nowych replik zaczyna się od 1 400 zł.

Specyficzym rodzajem karabinu czarnoprochowego jest karabin rewolwerowy, stanowiący rewolwer z wydłużoną lufą i kolbą.

Strzelby czarnoprochowe[edytuj]

Na rynku dostępne są również strzelby czarnoprochowe, jedno- i dwulufowe, strzelające śrutem lub pociskami (slug). Cena nowych replik takiej broni przekracza 3 000 zł.

Temat omówiony szczegółowo w artykule strzelba czarnoprochowa.

Amunicja do broni czarnoprochowej[edytuj]

Amunicję do broni czarnoprochowej stanowią:

  • proch czarny,
  • kapiszony (w przypadku broni z zapłonem kapiszonowym),
  • odpowiednio ukształtowane krzemienie (w przypadku broni z zapłonem skałkowym),
  • pociski.

Proch czarny w sklepach w Czechach kosztuje ok. 110 zł/kg. Pociski dostępne są bez ograniczeń w Polsce w cenie od ok. 0,24 zł/szt. (kule kalibru .44 przy zakupie 1 000 sztuk) do ok. 1 zł/szt. (pociski .44). Kapiszony w zależności od rozmiaru kosztują od ok. 0,28 zł/szt (przy zakupie opakowania 250 sztuk).

Łączny koszt amunicji dla rewolweru .44 strzelającego kulą, prochem czarnym w ilości 1 g, stanowi ok. 0,63 zł/strzał, a zatem zauważalnie mniej, niż w przypadku współczesnej broni centralnego zapłonu.

Prawo i przepisy dotyczące broni czarnoprochowej, stan na 2019 r.[1][edytuj]

Podstawowym aktem prawnym odnoszącym się do broni czarnoprochowej, jest ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, Dz.U. 1999 nr 53 poz. 549, z późniejszymi zmianami.

Zgodnie ze stanem prawnym na rok 2019, broń czarnoprochową rozdzielnego ładowania, wytworzoną przed 1885 r. lub jej repliki, można posiadać bez pozwolenia na broń. Nie ma także obowiązku jej rejestracji po zakupie.

Brak jest również obowiązku uzyskiwania pozwolenia na zakup prochu czarnego, kapiszonów albo pocisków, ale także części zamiennych (np. wymiennych bębnów do rewolwerów). Niestety, osobne restrykcje dotyczą sprzedaży prochu czarnego w polskich sklepach -- sklep może sprzedać proch tylko posiadaczowi tzw. Europejskiej karty broni palnej (EKB) lub broni czarnoprochowej posiadanej na pozwolenie. EKB wydaje się osobom pełnoletnim na wniosek, bez dodatkowych wymogów (na podstawie podania z załączoną fakturą lub umową kupna-sprzedaży), po wniesieniu opłaty skarbowej wynoszącej 105 zł.

Powyższe ograniczenia nie obowiązują jednak w przypadku odsprzedania prochu czarnego koledze z klubu sportowego albo jego zakupienia za granicą. W szczególności dotyczy to zakupów w sklepach w Czechach.

Broni nie wolno wykorzystywać poza wyznaczonymi do tego miejscami (strzelnice).

Natomiast nie ma żadnych ograniczeń w zakresie przechowywania, noszenia czy przewożenia takiej broni [2], za wyjątkiem ogólnych ograniczeń odnoszących się do przewożenia broni środkami komunikacji publicznej [3], wnoszenia na tereny sądów czy na imprezy masowe.

Źródła[edytuj]

  1. 1,0 1,1 Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, Dz.U. 1999 nr 53 poz. 549, z późniejszymi zmianami, dostęp w dniu 19.07.2019 r.
  2. Pismo z Wydziału Nadzoru nad Specjalistycznymi Uzbrojonymi Formacjami Ochronnymi Komendy Głównej Policji z dnia 25.02.2013 r., znak ENS-946/936/13/MB, którego skan opublikowano w serwisie imageshack.us, dostęp w dn. 19.07.2019 r.
  3. Artykuł mec. Andrzeja Turczyna Przewożenie broni i amunicji środkami transportu publicznego, opublikowany w dniu 10.08.2015 r. na blogu trybun.org.pl, dostęp w dn. 19.07.2019 r.